از ۴p تا ۴c بازاریابی

هنگامی که شما یک پروژه جدید بازاریابی دارید، چگونه بر موثرترین روش‌ها تمرکز می‌کنید؟ چگونه می‌توانید وظایف خود را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کنید؟ جروم مک کارتی در سال ۱۹۶۰ آمیخته بازاریابی را مرکب از چهار عامل محصول، قیمت، مکان و توسعه دانست. بعد از پنجاه سال این چهارp برای انعکاس واقعیت‌های مدرن کسب‌وکار به‌روز شده‌اند…

و ۴c بازاریابی نیز به آن‌ها نیز اضافه شده است، زیرا ۴p تنها دیدگاه فروشندگان را در نظر می‌گیرد. در حالی که دیدگاه‌های خریداران نیز در مورد آن‌چه که به آن‌ها عرضه می‌شود متفاوت است و می‌تواند در پیدا کردن راه‌حل‌های خوب موثر باشد. بنابراین بهتر است که این رویکرد را با خواست و نظر مشتریان نیز در نظر بگیریم.
محصول و مصرف‌کننده(Product & Consumer)

محصول شما در هسته تلاش‌های بازاریابی شما است، آن باید چیزی مطلوب باشد و شما باید ارتباط آن با بازار را درک کنید. چه چیزی باعث می‌شود که محصول شما برتر- و یا حداقل متفاوت از رقبا- باشد؟

در همان زمان، شما باید برای اولین بار مصرف‌کنندگان خود را نیز باید در نظر بگیرید. پیدا کردن یک بازار برای اولین بار و سپس توسعه محصول سازگار با آن بسیار موثر است. نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان خود را بررسی کنید و آن‌ها را پر کنید.

تست محصول یک بخش کلیدی از p اول است و حتی مهم‌تر از بخشc. هم‌چنین تنها دانستن این‌که محصول برای مشتری چه کاری انجام می‌دهد کافی نیست، سعی کنید بدانید که مشتری معتقد است محصول برای او چه کاری انجام می‌دهد.

 
قیمت و هزینه(Price & Cost)

بسیاری از بازاریابان به این باور نادرست رسیده‌اند که قیمت محرک اصلی خرید کردن است. این موضوع تا حدودی به طبقات اقتصادی بستگی دارد اما واقعیت این است که تلاش‌ها برای رقابت در قیمت به طور کلی یک حرکت موفقیت‌آمیز نیست. با این وجود قیمت نامناسب تا حد زیادی ممکن است به شرکت شما ضربه بزند.

در این رابطه c دوم یا کل هزینه‌ی متحمل شده توسط مشتری بسیار مهم است، تفاوت زیادی بین قیمت و هزینه وجود دارد، اما اغلب افراد در درک این تفاوت سردرگم می‌شوند. قیمت به مقدار پولی که مصرف‌کنندگان برای به دست آوردن یک کالا یا خدمات می‌پردازند اشاره می‌کند. به عنوان مثال یک mp3 که قیمت آن ۲۵۰ هزار تومان است به این معنی است که من باید ۲۵۰ هزار تومان برای بدست آوردن آن محصول بپردازم. اما هزینه اشاره می‌کند به مبلغ پرداخت شده برای تولید یک کالا یا خدمات. هزینه نشان‌دهنده مجموع ارزش نهاده شده در تولید یک محصول است.

در قیمت‌گذاری محصولات محاسبه قیمت به اضافه سود دیگر موثر نیست، بلکه در قیمت‌گذاری باید به محصولات رقبا و همچنین ارزش‌های مدنظر مشتری توجه داشت. به عبارت دیگر هزینه خیلی فراتر از قیمت است برای مثال اگر شما همبرگر می‌فروشید باید هزینه رانندگی تا رستوران وغیره را نیز در نظر بگیرید.

مکان و راحتی(Place & Convenience)

مکان محلی است که در آن مشتری، فروشنده را ملاقات می‌کند.با ظهور اینترنت و مدل‌های خرید ترکیبی مکان دیگر زیاد مهم نیست و باید بیشتر از آن به سهولت توجه کرد. سهولت به معنی سهولت در خرید یک محصول، یافتن یک محصول، پیدا کردن اطلاعات در مورد محصول و چندین بررسی دیگر است. شما باید بدانید هر یک از زیرمجموعه‌های شما چه چیزی را برای خرید ترجیح می‌دهند، بر روی اینترنت، فروشگاه، با استفاده از کارت‌های اعتباری و غیره.

توسعه و ارتباطات (Promotion & Communication)

توسعه باید با ارتباطات جایگزین شود، ارتباطات نشان دهنده‌ی تمرکز وسیع‌تری بر روی توسعه است. ارتباطات بیش از تابلوهای تبلیغاتی و یا پست الکترونیکی مستقیم است. آن شامل تمام راه‌های بی‌شماری است که یک برند می‌تواند یک مشتری بالقوه را لمس کند از جمله روابط عمومی، فروش شخصی، تبلیغات ویروسی و هر شکلی از ارتباط بین شرکت و مصرف‌کننده. ساختن تبلیغات یه صورت تعاملی بدین معنا است که شما از مشتریان خود بازخورد ثابت بگیرید که منجر بهبود هر چه بیشتر شما و پیشی گرفتن از رقبا شود.

 
نتیجه:

در نهایت ۴p و ۴c به مانند دو طرف یک سکه هستند که یکی از دیدگاه مشتری و دیگری از دیدگاه خریدار بررسی می‌کند. به عنوان یک بازاریاب شما نیاز دارید تا تمام نظرات را به منظور به حداکثر رساندن احتمال موفقیت در نظر بگیرید.

پست های مشابه

image-481

سبک خلاقانه ترجمه برای تولید محتوای سایت

ارسال شده در ۱۸ شهریور ۱۳۹۵

وبمسترهای هوشمند ارزش محتوای کاملا تولیدی را می‌دانند از این رو بر آنند که به جهت کمک به تلاش‌های سئو، و راضی نگهداشتن کاربران و گوگل، اقدام به تولید محتوای ارزشمند نمایند . برخی با ...

image-472

بازاریابی در اینستاگرام

ارسال شده در ۰۵ دی ۱۳۹۴

همانطور که می‌دانید شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام یکی از آن شبکه‌های نسبتا نوظهور اما بسیار موفقی است که در چند وقت گذشته بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده است. به‌طوری که تعداد کاربران روزانه آن ...

image-456

بازاریابی انتظار

ارسال شده در ۱۸ مهر ۱۳۹۴

بازاریابی انتظار آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده در حالی که در یک پمپ بنزین ایستاده اید مدتی را صرف تماشای یک آگهی کوچک کنید؟؟ به این نوع از بازاریابی، بازاریابی انتظار یا Wait Marketing ...