تمایز بازاریابی را برای مشتریان ایجاد کنیم تا برند شویم

💭💭💭💭💭💭💭💭💭💭💭💭💭💭

تمایز بازاریابی بدین ترتیب تشریح می شود که پس از ورود به عصر صنعتی، اکثر محصولات در شرکت های مختلف، فرایند تولید مشابهی را می گذرانند تا به آماده مصرف و ارائه به مشتریان شوند. حال با توجه به اینکه برند در سایه تمایز با رقبا در ذهن مشتری ساخته می شود، چگونه فرایند تولید و عرضه محصول دارای برند را متمایز نماییم؟

به عنوان مثال، پودرهای ماشین لباس شویی را در نظر بگیرید؛ مثال ملموسی که همه ما با آن آشنا هستیم. تقریبا همه پودرهای ماشین مزیت‌های یکسانی از قبیل تمیزی، سفیدی، روشنی و لکه بری دارند و بیشتر آنها از ترکیبات و مواد اولیه یکسانی تشکیل شده اند. به همین دلیل، تفکیک نمودن آنها از یکدیگر براساس منطق سخت است.

تمایز بازاریابی ؛ لحظه‌ای به اینکه چگونه یک پودر ماشین را انتخاب می نمایید،‌ فکر کنید. درست است که به ویژگی های محصول تأثیرگذارند،‌ اما قطعاً نامبرند در انتخاب شما موثر خواهد بود. شما برندی را به دیگری ترجیح می دهید و به آن اطمینان دارید و در نهایت با آن آشنا هستید و حتی چند سال از آن استفاده کرده‌اید یا شخص دیگری آن را به شما پیشنهاد داده است.

تمایز بازاریابی همین است! تمایز برند باعث می شود که یک پودر ماشین به برند تبدیل شود. نتیجه آنکه شما با محصولات ارتباطی برقرار نکرده اید و این پل ارتباطی با برند بوده است.

این موضوع را به هر تجارت و کسب و کاری می توان بسط داد. یعنی در عین حال که باید به ویژگی ها و مزایای محصول توجه نمود، باید تمایز محسوسی را نیز پیگیری کنید که نتیجه آن بازاریابی و برندینگ صحیح شده و این دلیلی بر اعتماد مردم و در نهایت پیشنهاد آن ها به یکدیگر می شود.

به منظور ایجاد تمایز بازاریابی، ابتدا باید به کمک تحقیقات بازاریابی صحیح و علمی پیدا کنید که فراتر از ویژگی های محصول، مشتری چه انتظاری از شما دارد و چه چیزی نیازهایی را برای وی برطرف می نمایید. فرض کنید شما یک کافی شاپ دارید. مشتریان شما می دانند که امکان اینکه از خدمات منوی ویژه و خوش‌ طعم شما استفاده کنند را دارند. اما باید شناسایی کنید که چه خدمات منحصر به فرد دیگری می توانید به مشتریان ارائه نمایید که در جای دیگری نتوانند پیدا کنند یا به سختی قابل دسترسی باشد؟

مدیر بازاریابی در هر شرکتی باید با روشی متمایز که بیشترین تناسب را با نوع فعالیت آن شرکت داشته باشد، پاسخگوی نیاز ‌مشتری باشد. به عنوان مثال اگر مالک یک کسب و کار خدماتی هستید، بازاریابی همه خدمات شما مزایای کارکردی مثل گزارش ها و تحلیل ها می باشد. و اگر این خدمات، نیاز روزانه مشتریان شما است، مزیت و تمایز ویژه‌ شما می تواند کمک به کسب اعتبار آن ها در میان همکاران، کمک به ارتقای شغلی یا کمک به ایجاد تعادل بین فشارهای کاری و خانوادگی باشد. یک شرکت خدمات جامع خانگی به نام آسایش که بیش از ۳۰ رسته خدماتی را به مشتریان خود ارائه می نماید، توانست این تمایزات را به درستی از برند آسایش در ذهن مشتریان بسازد.

ممکن است در ابتدا نتوانید به درستی بازاریابی کنید زیرا به طور مستقیم مزیت و تمایزی برای برندتان پیدا نمی کنید. انجام مصاحبه عمیق با مشتریان وفادار نقطه شروع خوبی برای شناسایی درخواست های مشتریان خواهد بود. همچنین می توانید با تحلیل رقبا بررسی کنید که چه خدماتی به مشتری ارائه می نمایند. این کار ممکن است ایده های بازاریابی نابی به شما بدهد و بر اساس آن تمایز منحصر به خودتان را پیدا و اعلام نمایید.

در نهایت برای درک بهتر تمایز بازاریابی به این موضوع فکر کنید که که چرا مشتریان فعلی شما دوباره و دوباره به شما مراجعه می نمایند. مشتری لزوما کاری را که شما برای او انجام داده اید را به ذهن نمی سپرد، بلکه تمایزی را که برای او ایجاد نموده اید به یاد دارد. بر همین اساس می توانید تمایز خود را آشکار نمایید.

پست های مشابه

image-481

سبک خلاقانه ترجمه برای تولید محتوای سایت

ارسال شده در ۱۸ شهریور ۱۳۹۵

وبمسترهای هوشمند ارزش محتوای کاملا تولیدی را می‌دانند از این رو بر آنند که به جهت کمک به تلاش‌های سئو، و راضی نگهداشتن کاربران و گوگل، اقدام به تولید محتوای ارزشمند نمایند . برخی با ...

image-472

بازاریابی در اینستاگرام

ارسال شده در ۰۵ دی ۱۳۹۴

همانطور که می‌دانید شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام یکی از آن شبکه‌های نسبتا نوظهور اما بسیار موفقی است که در چند وقت گذشته بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده است. به‌طوری که تعداد کاربران روزانه آن ...

image-456

بازاریابی انتظار

ارسال شده در ۱۸ مهر ۱۳۹۴

بازاریابی انتظار آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده در حالی که در یک پمپ بنزین ایستاده اید مدتی را صرف تماشای یک آگهی کوچک کنید؟؟ به این نوع از بازاریابی، بازاریابی انتظار یا Wait Marketing ...